Nauka

Kartuzy. Uczniowie z powiatu kartuskiego podsumowali rok w programie Zdolni z Pomorza

W I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach zakończono kolejny rok programu Zdolni z Pomorza. Uczniowie pokazali efekty pracy i odebrali nagrody w Konkursie Projektów Edukacyjnych.

Paweł LabudaPaweł LabudaRedaktor regionalny: Kaszuby
Źródło: Powiat Kartuski
Udostępnij
Kartuzy. Uczniowie z powiatu kartuskiego podsumowali rok w programie Zdolni z Pomorza
fot. Materiały prasowe

10 czerwca 2026 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach spotkali się uczestnicy projektu Zdolni z Pomorza, Powiat Kartuski, edycja II. Było to podsumowanie roku zajęć oraz finał Konkursu Projektów Edukacyjnych.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, opiekunowie i przedstawiciele samorządu. Gratulacje młodzieży przekazały między innymi wicestarosta kartuska Iwona Puzdrowska, dyrektor ZSO nr 1 w Kartuzach Justyna Juńska-Nacel oraz koordynatorka projektu Karolina Laskowska-Treder, opiekunka talentów w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego i Doradztwa Zawodowego przy kartuskim liceum.

W roku szkolnym 2025 na 2026 uczniowie pracowali w ośmiu blokach tematycznych. Były to zajęcia humanistyczne, matematyczne ze strategią, przyrodnicze, naukowo techniczne oraz matematyka z programowaniem. Spotkania rozpoczęły się pod koniec września, a część pracy odbywała się w soboty.

Program nie ograniczał się do zajęć w szkole. Uczestnicy brali udział w wizytach studyjnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, poznawali działalność nowoczesnych firm i sprawdzali, jak wiedza z zajęć działa w praktyce. Młodzież korzystała też ze współpracy z uczelniami, zwłaszcza z Politechniką Gdańską.

Jednym z wyróżnionych uczestników jest Arkadiusz Treder, który korzysta z mentoringu pracowników naukowych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Realizuje autorski projekt badawczy pod nazwą Eksploracja metod sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia z wykorzystaniem języka Python.

Uczniowie z powiatu kartuskiego odnieśli też sukces w konkursie Pomorskie Żagle Talentów. Nagrodą dla laureatów był rejs żaglowcem Pogoria po Morzu Śródziemnym.

Podczas podsumowania swoje działania zaprezentował Mikołaj Mejer. O badaniach prowadzonych przez Noemi Michalską opowiedział nauczyciel fizyki Mirosław Regliński, a następnie uczennica przedstawiła wyniki własnej pracy.

Nagrodzeni w Konkursie Projektów Edukacyjnych

W blokach matematyki i strategii, w pierwszej grupie, pierwsze miejsce zdobył Filip Kozłowski. Drugie miejsce zajęli Witold Nowak i Konrad Złoch. W drugiej grupie zwyciężyły Patrycja Grobelniak, Julia Laska i Oliwia Mielewczyk, a drugie miejsce przypadło Noemi Michalskiej.

W blokach przyrodniczych, w pierwszej grupie, najlepsza była Danuta Paszkowska. Kolejne miejsca zajęli Tymoteusz Drawski i Ewa Kotłowska. W drugiej grupie pierwsze miejsce zdobyły Urszula Kaspruk i Antonina Wasilewska, drugie Antonina Kwidzińska, a trzecie Franciszek Wierzba i Zofia Smentoch.

W części humanistycznej uczniowie przygotowywali krótkie filmy inspirowane postaciami ze świata kultury, nauki i sztuki. W pierwszej grupie zwyciężyła Antonina Gołąbek, a drugie miejsce zajęła Zofia Czaja. W drugiej grupie pierwsze miejsce zdobyli Małgorzata Maliszewska i Nikodem Łukowski, drugie Wiktoria Wasilewska, a trzecie Weronika Tokarska.

W bloku naukowo technicznym zadaniem było zbudowanie pojazdu mechanicznego, który przejedzie jak najdłuższy dystans. Pierwsze miejsce zdobyła Michalina Kryszewska.

Źródło materiału

Powiat Kartuski

Otwórz źródło

Więcej z: Nauka

Zobacz wszystkie →

Bądź na bieżąco z całym Pomorzem

Najważniejsze wiadomości z regionu prosto na Twoją skrzynkę. Codziennie rano, za darmo.

Więcej z regionu: Kaszuby

Cały region →
To już koniec artykułu