Kaszubski Turniej Buczki w Koloni. Zagrało 11 szkolnych drużyn
W Szkole Podstawowej w Koloni odbyła się trzecia edycja Kaszubskiego Turnieju Buczki. Do rywalizacji w tradycyjnej grze stanęło 11 drużyn z kilku miejscowości na Kaszubach.

12 czerwca 2026 roku Kolonia była miejscem spotkania uczniów, którzy rywalizowali w buczkę, tradycyjną kaszubską grę. Gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Koloni, a turniej odbył się po raz trzeci.
W zawodach wystartowało 11 drużyn, każda złożona z sześciu zawodników. Do Koloni przyjechali uczniowie ze szkół w Brusach, Męcikale, Miszewie, Tuchomiu, Łebnie, Mirachowie, Staniszewie, Kożyczkowie, Prokowie i Pomieczyńskiej Hucie. W turnieju uczestniczyła też reprezentacja gospodarzy. Łącznie były to zespoły z czterech gmin i trzech powiatów.
Za organizację wydarzenia odpowiadały Danuta Kobiela i Katarzyna Okrój. Przebieg rozgrywek nadzorowali sędziowie Mikołaj Rydyger i Dawid Rodzeń. O bezpieczeństwo uczestników dbali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni oraz szkolna pielęgniarka Danuta Leyk.
Po turnieju uczestnicy skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Koloni. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kaszëbë.
Kaszubski Turniej Buczki w Koloni łączy szkolną rywalizację z nauką lokalnej tradycji. Dla uczniów z różnych miejscowości to okazja, by poznać dawną grę i spotkać rówieśników z innych części Kaszub.
Źródło materiału
Gmina Kartuzy















