Kultura i Rozrywka

Wejherowo. Jubileuszowa gala konkursu haftu kaszubskiego w muzeum

W Wejherowie podsumowano XX Powiatowo-Miejski Konkurs Haftu Kaszubskiego. Jubileuszowa gala w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej była okazją do wręczenia nagród, otwarcia wystawy i przypomnienia dorobku dwóch dekad konkursu.

Paweł LabudaPaweł LabudaRedaktor regionalny: Kaszuby
Źródło: Urząd Miejski w Wejherowie
Udostępnij
Wejherowo. Jubileuszowa gala konkursu haftu kaszubskiego w muzeum
fot. Urząd Miejski w Wejherowie

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się XX Gala Finałowa Powiatowo-Miejskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego. Tegoroczna edycja miała jubileuszowy charakter, bo konkurs od dwóch dekad promuje jedną z najbardziej rozpoznawalnych tradycji kaszubskiego rękodzieła.

Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu. Otwarto także wystawę pokonkursową, na której zaprezentowano tegoroczne prace hafciarskie.

W wydarzeniu uczestniczyli twórcy haftu kaszubskiego, laureaci konkursu, członkowie Klubu Tulpa, przedstawiciele samorządów oraz osoby związane z kulturą kaszubską. Szczególne podziękowania skierowano do Barbary Jaedke-Walaszkowskiej, prezes Klubu Tulpa, za wieloletnie działania na rzecz pielęgnowania i popularyzacji haftu.

Jednym z elementów gali była ekspozycja pokazująca dorobek 20 lat konkursu haftu kaszubskiego oraz wkład osób, które przez lata rozwijały tę dziedzinę sztuki ludowej. Organizatorzy podkreślali znaczenie hafciarek i twórców jako osób przekazujących kolejnym pokoleniom symbolikę, wzory i kolory kaszubskiej tradycji.

Uroczystość zakończył koncert Katarzyny Chrul.

Źródło materiału

Urząd Miejski w Wejherowie

Otwórz źródło

Więcej z: Kultura i Rozrywka

Zobacz wszystkie →

Bądź na bieżąco z całym Pomorzem

Najważniejsze wiadomości z regionu prosto na Twoją skrzynkę. Codziennie rano, za darmo.

Więcej z regionu: Kaszuby

Cały region →
To już koniec artykułu