Łebcz. Ponad 300 seniorów na wojewódzkiej spartakiadzie Aktywna Wieś 2026
W Łebczu odbyła się IV Wojewódzka Spartakiada Sportów Ludowych Seniorów 60+. W wydarzeniu 17 czerwca 2026 roku wzięło udział ponad 300 osób, a sportową rywalizację połączono z kulturą kaszubską i rękodziełem.

Ponad 300 uczestników spotkało się 17 czerwca 2026 roku w Łebczu podczas IV Wojewódzkiej Spartakiady Sportów Ludowych Seniorów 60+. Wydarzenie odbyło się pod hasłem Aktywna Wieś 2026 i było skierowane do zawodniczek oraz zawodników w wieku 60 lat i więcej.
Spartakiadę otworzył Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Podczas części oficjalnej uhonorowano osoby związane ze sportem wiejskim. Teresa Jaskułka, wieloletnia zawodniczka i trenerka LKS Ziemia Pucka, otrzymała Odznakę „Za Zasługi dla Sportu”, przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki Jakuba Rutnickiego.
W programie znalazła się rywalizacja sportowa, ale też akcenty regionalne. Przed uczestnikami wystąpił zespół Manijoce prowadzony przez Rafała Potrykusa. Odbyły się również warsztaty rękodzielnicze, które poprowadzili Monika Szalk Kucułyma i Marek Kucułyma Szalk z Fundacji Szczęśliwe Marzenia oraz Brygida Hochschulz, pucka hafciarka i twórczyni ludowa. W 2026 roku została ona wskazana jako laureatka 51. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Seniorzy startowali między innymi w toczeniu koła oraz w konkursie rzutów do celu kamieniami na czas „Kak Fryc”. W toczeniu koła w kategorii kobiet 60+ wygrała Henryka Szpica z Luzina, a wśród mężczyzn 60+ najlepszy był Tadeusz Szpica z Luzina. W kategorii kobiet 70+ zwyciężyła Zofia Bielecka z Pelplina, natomiast wśród mężczyzn 70+ pierwsze miejsce zajął Józef Kuchnowski ze Strzelna.
W konkurencji „Kak Fryc” wśród kobiet 60+ pierwsza była Krystyna Adrian Orzeł ze Strzelna. W kategorii mężczyzn 60+ wygrał Marian Ziemiuk z gminy Pruszcz Gdański, a wśród kobiet 70+ zwyciężyła Beata Żaczek ze Strzelna.
Organizację wydarzenia wspierali między innymi wolontariusze, uczniowie PCKZiU w Pucku oraz PZS w Kłaninie. Przygotowano też regionalny poczęstunek, w tym potrawy kuchni kaszubskiej przygotowane przez KGW w Łebczu oraz Klub Seniora „Złote Rybki” przy Muzeum Sportu Wiejskiego.
Źródło materiału
Pomorskie Zrzeszenie LZS















